Publicystyka

  1. Science Fiction

    Styczeń 30, 2018, Rozalia

    kosmosScience Fiction od pewnego czasu wdziera się do naszego życia rzec by można nieubłaganie. Widzimy to w głównej mierze na przykładzie gier, ale również filmów i seriali. Wielką popularnością również cieszy się literatura z tego gatunku. Czym dokładnie jest science fiction? Oto co udało się nam znaleźć na ten temat. Czytaj więcej …

  2. Trzy prawa robotyki

    Lipiec 31, 2015, Rozalia

    robotCo by było gdyby inteligentny, samodzielnie myślący robot doszedł do wniosku, że ludzkość to największa choroba Ziemi i należy ją zwalczyć wszelkimi możliwymi metodami, by uratować błękitną planetę? Co by było, gdyby sztuczna inteligencja obróciła się przeciwko ludziom? Te pytania stanowiły pomysły do wielu scenariuszy filmowych, książek i komiksów z zakresu fantastyki. Wielu znanych i cenionych autorów książek sci-fi czy fantastycznych podnoszą ten wątek. Czytaj więcej …

  3. Jacek Piekara – „Ja, inkwizytor. Dotyk zła”

    Lipiec 24, 2012, Marek Makowski

    jacek_piekara-_ja_inkwizytor_dotyk_zlaJa, inkwizytor. Dotyk zła” Jacka Piekary to kolejny tom opowiadający o przygodach Modimera Madderdina – inkwizytora, który wiernie służy Świętemu Officium. W omawianym tu tomie, bohater Piekary osiąga już wiek dojrzały. Nareszcie staje się pełnoprawnym inkwizytorem i człowiekiem nieco bardziej stabilnym emocjonalnie. Należy wyraźnie zaznaczyć, że w żadnym wypadku nie wpływa to negatywnie na literacką atrakcyjność jego przygód.

    Zasadniczą cechą twórczości Piekary, która bez wątpienia przysporzyła mu ogromnej popularności, zwłaszcza wśród młodszych czytelników, jest niepowtarzalny styl autora. U Piekary nie znajdziemy bowiem, ani pseudointelektualnych wywodów, ani dywagacji na temat ludzkiej moralności, nie znajdziemy również filozofii (w poważnym rozumieniu tego słowa). Autor z powodzeniem rezygnuje także z jakichkolwiek zabiegów służących mitologizacji lub mityzacji swoich bohaterów.

    Czytaj więcej …