Publicystyka

  1. Adaptacje gier komputerowych: Czy filmowcy radzą sobie z przenoszeniem gier na ekran?

    Czerwiec 26, 2025, Anna Kowalewska

    mapper-nvm-post-802-2025-06-26_08-01-29_685cfe5943f90.jpg

    Adaptacje gier komputerowych: Czy filmowcy radzą sobie z przenoszeniem gier na ekran?

    W erze, gdy gry komputerowe generują przychody większe niż przemysł filmowy i muzyczny razem wzięte, Hollywood coraz śmielej sięga po popularne tytuły z kontrolera. Jednak droga od pada do ekranu kinowego jest wyboista i usłana porażkami. Dlaczego tak trudno przenieść interaktywne doświadczenie na medium pasywne? Co sprawia, że niektóre adaptacje odnoszą sukces, podczas gdy inne przepadają w otchłani filmowych potworków?

    Czytaj więcej …

  2. Archetypy bohaterów w fantasy: Od wybrańca do antybohatera

    Czerwiec 5, 2025, Anna Kowalewska

    Archetypy bohaterów w fantasy: Od wybrańca do antybohatera

    W świecie fantasy bohaterowie przybierają różne oblicza – od niewinnych młodzieńców z przepowiednią na barkach, po cynicznych najemników z mroczną przeszłością. Te archetypy, głęboko zakorzenione w ludzkiej wyobraźni, ewoluowały na przestrzeni lat, odzwierciedlając zmieniające się społeczeństwo i jego wartości. Dlaczego jedni z nas utożsamiają się z szlachetnymi rycerzami bez skazy, a inni z moralnymi outsiderami balansującymi na granicy dobra i zła?

    Czytaj więcej …

  3. Filozofia i etyka w świecie gier RPG: Jakie pytania stawiają przed nami twórcy?

    Maj 26, 2025, Anna Kowalewska

    mapper-nvm-post-793-2025-05-26_08-01-31_68341fdbb9529.jpg

    Filozofia i etyka w świecie gier RPG: Jakie pytania stawiają przed nami twórcy?

    W cyfrowych światach, gdzie możemy zostać kimkolwiek zechcemy – bohaterami lub złoczyńcami – gry RPG stają się niezwykłym laboratorium moralnym. Twórcy tych wirtualnych przestrzeni coraz częściej wykorzystują medium gier nie tylko do dostarczania rozrywki, ale również do zadawania głębokich pytań filozoficznych i stawiania graczy przed nieoczywistymi dylematami etycznymi. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektóre decyzje w grach zostają z tobą na długo po wyłączeniu komputera?

    Czytaj więcej …

  4. Zagadka nieśmiertelności: Czy science fiction odpowie na to pytanie?

    Maj 19, 2025, Anna Kowalewska

    mapper-nvm-post-791-2025-05-19_08-00-42_682ae52a8f0b6.jpg

    Zagadka nieśmiertelności: Czy science fiction odpowie na to pytanie?

    Przez wieki ludzkość mierzyła się z tą samą fundamentalną zagadką: jak pokonać śmierć? Od mitycznych eliksirów życia, przez kamień filozoficzny, aż po współczesne badania nad przedłużaniem życia – pragnienie nieśmiertelności pozostaje jednym z najsilniejszych ludzkich dążeń. Podczas gdy naukowcy stopniowo rozszyfrowują tajemnice starzenia się, to właśnie w świecie science fiction znaleźć możemy najbardziej fascynujące i odważne odpowiedzi na pytanie: czy możemy żyć wiecznie?

    Czytaj więcej …

  5. Czy sztuczna inteligencja może stać się prawdziwą postacią literacką?

    Kwiecień 24, 2025, Anna Kowalewska

    mapper-nvm-post-781-2025-04-24_08-01-24_6809efd472f60.jpg

    Czy sztuczna inteligencja może stać się prawdziwą postacią literacką?

    W świecie, gdzie technologia rozwija się w zawrotnym tempie, sztuczna inteligencja przestaje być jedynie narzędziem, a zaczyna pełnić role, o których wcześniej nawet nie marzyliśmy. Jedną z fascynujących kwestii jest możliwość, że AI mogłaby nie tylko tworzyć literaturę, ale również stać się jej bohaterem – postacią z krwi i kości (a raczej z kodu i algorytmów), która porusza serca czytelników tak samo jak Sherlock Holmes czy Anna Karenina. Czy maszyna może zyskać literacką duszę?

    Czytaj więcej …