Wiele osób słysząc ten tytuł bardzo szybko odpowie, iż ta gra jest najlepszym RPG-iem dotychczas stworzonym ever. Kontynuacja gry z 1998 roku podpiła sera wielu osób na całym świecie. Co jesst takiego niezwykłego w tej nie najmłodszej już pozycji, że w dalszym ciągu jest tak wysoko punktowana?
Baldurs Gate II to gra wciągająca. Czym różni się od pierwszej części? Głównie tym, że bardzo solidnie popracowano tutaj nad fabułą samej gry. Mimo, że główny wątek jest dość standardowy to już sama akcja gry jest bardzo dynamiczna z kilkoma bardzo interesującymi wątkami pobocznymi. Autorzy gry włożyli bardzo dużo wysiłku by postaci w grze były autentyczne i psychologicznie wiarygodne. Nasi towarzysze mają własne historie, często bardzo mocno powikłane. Każdy z nich przechodzi własne problemy, w których my możemy im pomóc. Jednym z takich przykładów jest pewien arystokrata, który prosi nas o pomoc w odzyskaniu jego zamku, który jest oblężony przez trolle. Po poradzeniu sobie z potworami w ogromnym zamku nagle okazuje się, że ojciec naszej przyjaciółki nie żyje, a jej rodzina próbuje pozbawić ją rodzinnego majątku, wykorzystując przy tym koneksje z rządem Athkatla. To pokazuje jak szybkie i ciekawe są zwroty akcji w grze. Dodatkowo by zobrazować własne zdanie naszych towarzyszy można w grze zauważyć, iż potrafią wtrącać się w nasze decyzje. Właśnie tak stworzona rzeczywistość pokazuje, iż nie najważniejsza jest grafika w grach rpg, a właśnie fabuła, zróżnicowanie postaci i ich charakterów.
W trakcie rozgrywki napotykamy różne bestie na naszej drodze. Będą to smoki, wampiry, demony czy beholdery. W odróżnieniu do części pierwszej skala przeciwników jest większa. Smoki są sześciokrotnie większe od naszej głównej postaci, olbrzymy trzy razy wyższe. To pokazuje nam jak ciężka walka może nas czekać, jeżeli nieodpowiednio dobierzemy słowa w trakcie rozmowy z nimi. Dużą część gry spędzamy również pod ziemią oraz w lokacjach budynkowych. Nie ma tutaj otwartego świata, dlatego często by móc przejść do następnej lokacji najpierw musimy porozmawiać z odpowiednią postacią. Rozgrywka zajmuje ponad sto godzin co jak na początek lat 2000 jest całkiem niezłym wynikiem. Baldur jest jedną z najlepiej stworzonych gier swojego gatunku. Jest to też wzór, który w późniejszych latach jest nieco powielany przez innych producentów jak i przez same studio BioWare.