Od kilku lat można zaobserwować nowe hobby wśród fanów fantasy i gier komputerowych – przebieranie się za ulubione postacie komiksowe, z gier, z filmów fantasy. To hobby otrzymało już swoją nazwę i doczekało się dwóch czasopism wydawanych w Japonii. Mowa oczywiście o cosplay.
Cosplay to zbitek angielskich słów costume playing, czyli zabawa w przebierańców. Termin ten został „wynaleziony” przez Japończyka Nobuyuki Takahashi, który widząc poprzebieranych fanów anime nazwał ich cosplay.
I rzeczywiście te słowa angielskie doskonale oddają charakter tego hobby. Jak nie trudno się domyśleć, zabawa ta pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli Japonii. Zaczęło się od przebierania się za postacie z anime, gier czy mangi. Cała zabawa polega na tym, aby jak najdokładniej odwzorować strój i wygląd wybranego przez siebie bohatera. Do tego dochodzi także sposób jego poruszania się i ton głosu. Zatem z niewinnej przebieranki zrobiła się poważna rywalizacja na najlepszy strój, charakteryzację, i tak dalej. W skład takiego stroju wchodzi także peruka czy soczewki zmieniające kolor oczu. Do tego różne rekwizyty, którymi posługuje się bohater. Im całość jest bliższa oryginału, tym lepiej.
Strój prawdziwego cosplayera nie jest łatwy do skompletowania. O ile perukę czy szkła kontaktowe nie powinny stanowić trudności w zdobyciu, to już wymyślne suknie, kombinezony czy rodzaje broni mogą stanowić już wyzwanie. Jednak najwierniejsi i zapaleni fani poradzą sobie i z takimi wyzwaniami. W odpowiedzi na ich zapotrzebowanie dostępne są już sklepy internetowe oferujące różne gotowe stroje, broń, kostury czy inne fantastyczne przedmioty. Doskonale radzą sobie strony fanów anime czy gier, które traktują właśnie tematykę cosplay jako pierwszorzędną.
Należy także zaznaczyć, że na całym świecie, choć głównie w Stanach Zjednoczonych i Japonii, odbywają się zloty i konwenty fanów cosplay. Organizowane są tam także konkursy na najlepsze przebranie. Wyższą półkę stanowią konkursy dla kostiumów uszytych własnoręcznie. Takie stanowią na pewno najbardziej atrakcyjną część spotkania.
Niewtajemniczeni mogliby stwierdzić, że takie bale kostiumowe były zawsze – zwłaszcza dla dzieci. Dodatkowo w Stanach Zjednoczonych panuje zwyczaj przebierania się podczas święta Halloween. Skąd zatem taka popularność cosplay? Przede wszystkim cosplay to budowanie charakteru postaci połączonego z jej wyglądem. To odtwarzanie bohatera, a nie tylko przebieranie się za niego. Istotnym elementem jest specyficzna mowa, jeśli bohater takiej używał, sposób poruszania się, czy generalnie mowa ciała. To w zasadzie wcielenie się w postać, a nie tylko jej odgrywanie. Dlatego cosplay chcą wyglądać jak najbardziej rzeczywiście i w pełni odwzorować swego bohatera.
Cosplay to wielka rzesza fanów, których jest coraz więcej, o czym świadczą tłumy na różnych imprezach poświęconych grom, anime czy filmach fantasy. Również w sieci można odnaleźć coraz więcej stron poświęconych temu hobby.