Marcin Wolski – „Pies w studni”

Styczeń 19, 2013 by Kamil Staszuk

marcin_wolski_pies_w_studniPostać Marcina Wolskiego jest dość charakterystyczna przynajmniej z kilku powodów. Przez wiele lat dał się nam poznać nie tylko jako literat, ale także felietonista, satyryk i radiowiec. Jego poglądy, z którymi nigdy się specjalnie nie krył, wielu zwykło uważać za dość kontrowersyjne, co tylko przysporzyło mu jeszcze większej popularności. Przejdźmy jednak do samej książki.

Pierwsza część powieści „Pies w studni” rozgrywa się we Włoszech, w schyłkowym okresie renesansu – okresie dość burzliwym dla ówczesnej Italii. Świat przedstawiony nieco wyłamuje się tu z kanonów literatury fantastycznej – mamy tu realistyczne opisy zabytków i dzieł sztuki, które wyraźnie ujawniają subiektywne opinie autora.

 

Wykreowana rzeczywistość obejmuje również kwestie religijne i kościelne, poruszając i (nieco pobieżnie) analizując problem kontrreformacji. Skoro o subiektywizmie mowa – czytając „Psa w studni” po prostu nie można oprzeć się wrażeniu, że cały skonstruowany przez autora świat, włączając bohaterów i ich poglądy, jest wyraźnie nacechowany specyficznymi poglądami autora. Nie chcę odbierać przyjemności tym, którzy do tej pory nie mieli okazji zetknąć się z twórczością Marcina Wolskiego, dlatego też nie zdradzę w tym miejscu, co dokładnie mam na myśli. Niemniej jednak, po przeczytaniu całej powieści, można odnieść wrażenie, że autor zaprezentował nam pewnego rodzaju utopię, która jest jedynie subiektywną wizją, a przez to spełnia wyłącznie jego wymogi, a nie wymogi uniwersalne.

Druga, dużo bardziej obszerna, część powieści przenosi nas do czasów współczesności. Rzeczywistość ta, w porównaniu z poprzednią, wydaje się być dużo bardziej przystępna czytelnikowi. Autor przedstawia tu naprawdę intrygującą i wielowątkową fabułę, która z pewnością potrafi zaciekawić niejednego czytelnika.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>