Science Fiction

Styczeń 30, 2018 by Rozalia

kosmosScience Fiction od pewnego czasu wdziera się do naszego życia rzec by można nieubłaganie. Widzimy to w głównej mierze na przykładzie gier, ale również filmów i seriali. Wielką popularnością również cieszy się literatura z tego gatunku. Czym dokładnie jest science fiction? Oto co udało się nam znaleźć na ten temat.

futurystykaTłumacząc na nasz ojczysty język – science fiction to fantastyka naukowa. Tym terminem określimy gatunki literackie, filmowe, ale również część przemysłu gier komputerowych, planszowych czy karcianych. Fantastyka naukowa jest związana w głównej mierze z techniką i technologią, taką która może, a nie musi się wydarzyć w przyszłości. Nie jest to fantasy, chociaż obok horroru składają się one na definicję fantastyki. Ten gatunek jest najbliższy rzeczywistości, nie jest powiedziane, iż dane rzeczy wymyślone dzisiaj przez jakiegoś literata nie będą realne do osiągnięcia w przyszłości. Inaczej mówiąc mamy tutaj dozę prawdopodobieństwa. Science fiction często dotyczy przyszłości (chociaż niekoniecznie) i opiera się na hipotetycznym czy alternatywnym rozwoju nauki i techniki. Autorzy związani z owym gatunkiem lubują się w podróżach kosmicznych, podróżach w czasie, równoległych światach, życiu pozaziemskim czy apokaliptycznych wizjach inwazji obcych cywilizacji. Ciekawe jest to, iż science fiction nie interesują się tylko autorzy, krytycy czy fanie tego gatunku. Jest on wielce ciekawy z punktu wiedzenia socjologii, politologii, psychologii oraz futurologii. Fantastyka naukowa została w trafny sposób zdefiniowana przez amerykańskiego pisarza – Frederika Pohla. Stwierdził on, iż w przypadku science fiction autor ma prawo do jednego wielkiego kłamstwa, na przykład maszyn czasu, jednak to co nastąpi później już może nie być kłamstwem i musi naturalnie wynikać z tego pierwszego założenia.

science-fictionJak już pisaliśmy ten gatunek zawitał na dobre w przemyśle rozrywkowym. Biorąc pod uwagę kino to na pierwszy plan nasuwa się niemal od razu film „2001: Odyseja kosmiczna” reżyserii Stanleya Kubricka oraz „Łowca androidów” (nie mylić z oprogramowaniem smartfona) Ridleya Scotta. Najwięcej tego gatunku widzimy natomiast w serialach telewizyjnych. Kiedyś niezwykle popularne Star Trek, Gwiezdne wrota czy Battlestar Galactica. Literatura omawianego gatunku sięga już XIX wieku. Najbardziej znanym autorem jest oczywiście Juliusz Verne i jego dzieł: „Podróż do wnętrza Ziemi” oraz „Pięć tygodni w balonie”. Mamy również niezwykle popularnego pisarza science fiction – Stanisława Lema, którego dzieło Solaris zostało zekranizowane po raz pierwszy w 1972 roku przez Andrieja Tarkowskiego – rosyjskiego reżysera filmowego i teatralnego. Malarstwo również zostało dotknięte przez fantastykę naukową. Coraz większa ilość artystów kieruje swoje pędzle w stronę SF, a jednym z jego największych przedstawicieli jest Walijczyk – Jim Burns. Ciekawostką jest również to, iż sci-fi trafiło również do muzyki, którego przedstawicielami są takie zespoły jak Gong, Star One czy Iron Maiden (np. płyta Somewhere in Time).

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>