300

Luty 19, 2014 by Rozalia

300 1Film 300 jest ekranizacją znanego komiksu Franka Millera – 300. Opowiada o bitwie pod Termopilami, która odbyła się w sierpniu 480 r. p.n.e. w czasie wojny pomiędzy potężną Persją, a greckimi wojskami pochodzącymi ze Sparty. Był to kluczowy moment, po którym zjednoczono Grecję, co pozwolił odeprzeć nieprzyjaciela.
Jak już wiemy akcja filmu rozgrywa się w Grecji. Do Sparty przybywają posłańcy z wiadomością od wielkiego Kserksesa I, iż jeżeli nie podporządkują się Persji, Spartę czeka zagłada. Władca i król polis – Leonidas odmawia, decydując się na wojnę (sławna już scena gdzie Leonidas wykrzykując słowa: „This is Sparta” zrzuca posłańców perskich do studni). Leonidas wraz ze swoimi trzystoma wojownikami wyrusza w stronę Gorących Wrót pod Termopilami, by wykorzystując ukształtowanie terenu zniwelować przewagę liczebną wroga. Największą bronią greckich wojowników jest falanga – zwarty szyk bojowy, który dzięki hoplonowi (tarczy) oraz długiej włóczni dawał niezwykłą przewagę w bitwach prowadzonych w górzystej Grecji.
300 2Film został wyreżyserowany przez Zacka Snydera, przy dużej pomocy autora komiksu – Franka Millera. Premiera w Polsce przypadła na marzec 2007 roku. Film został poddany ogromnej krytyce. Jeden z profesorów hellenistycznych na Uniwersytecie w Toronto stwierdził, iż film wybiórczo idealizuje społeczność spartańską, przedstawiając Persów jako potwory, a greckich obywateli, którzy nie pochodzili ze Sparty jako słabeuszy. Kolejna fala krytyki dotyczyła głównego motywu filmu, a więc kochających wolność i demokrację Spartan, stających naprzeciwko perskim tyranom. Prawda jest nieco inna, otóż to właśnie Persja była jak na tamte czasy bardziej demokratycznym państwem, porównując je chociażby do Sparty, której gospodarka opierała się na niewolniczej pracy helotów. Jednak reżyser w jednym z wywiadów stwierdził, iż same wydarzenia, które miały miejsce w filmie, pokrywają się w 90% z tymi jakie znamy z historii. Jedynie wykorzystane efekty specjalne robiły film mało wiarygodnym. Zack, również stwierdził, że nie jest to film dokumentalny, a jedynie zekranizowanie komiksy, który miał więcej wspólnego z dziedziną fantastyki, niż historii.
Pamiętajmy, że może film nie jest dokładnym odzwierciedleniem tego co mogło się wydarzyć, jednak wspaniałym widowiskiem, ukazującym kunszt reżysera i techniki jaka już na dobre zagościła w hollywoodzkiej kinematografii. Fani filmu 300 mogą być zadowoleni – niedługo do kin wejdzie niejako kontynuacja 300 film w reżyserii Noam Murro – 300: Początek Imperium, będący również ekranizacją komiksu Millera – „Xerxes”. Akcja filmu będzie rozgrywała się tym razem na morzu ukazując walkę między siłami Kserksesa oraz Artemidy, a Temistoklesem, próbującym zjednoczyć całą Grecję. Mając w pamięci świetną ekranizację pierwszego komiksu Millera, mamy ogromne oczekiwania, iż kolejna będzie na tym samym, doskonałym poziomie.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>