Troll

Maj 30, 2016 by Rozalia

troll-czarno-bialyJednym z bardziej popularnych stworzeń fantasy, wyciągniętym z dawnych wierzeń i tradycji, jest troll. Ten stwór przypomina wyglądem człowieka, a jego pochodzenie w szerokiej kulturze wywodzi się z mitologii nordyckiej. Ludy Północy wierzyły bowiem, że istnieją różne trolle – zarówno różniące się od siebie wyglądem, jak i charakterem. Generalnie uważano, że trolle to stare, złośliwe i mało inteligentne istoty. Wierzono, że mają także różny wzrost – od bardzo wysokich, potężnych rozmiarów po małe, drobne skrzaty. Niektóre stare trolle porastały lasem.
Jak przystało na raczej negatywnego bohatera wierzeń, troll był chciwym i skąpym osobnikiem. Zajmował się wydobywaniem srebra, złota oraz gromadzeniem tychże kruszców i innych kosztowności. Zamieszkiwał lasy, jaskinie, góry, wszelkie tereny trudno dostępne dla człowieka. Nie lubił także światła dziennego, więc na powierzchni pojawiał się wyłącznie nocą. Jeśli któremuś trollowi nie udało się schować przed promieniami słońca, zamieniał się w kamień. trolleTrolle występowały wyłącznie w postaci męskiej. Ich żeńskim odpowiednikiem były huldry.
Huldry, dla odmiany, były pięknymi młodymi kobietami, które przechadzały się po łąkach czy lasach zbierając zioła czy kwiaty. Ubrane podobnie do ludzi, mogły być rozpoznane tylko i wyłącznie poprzez krowi ogon, który skrzętnie chowały pod długą spódnicą. Jeśli jakiś młodzieniec zakochał się w huldrze bez wzajemności, to przepadał z kretesem. Natomiast jeśli uczucie było odwzajemnione, to podczas ceremonii ślubnej ogon huldry odpadał, a ona stawała się człowiekiem. Dzieci poczęte z takiego związku również były ludźmi.
Trolle to bardzo popularne postacie, które często występują w książkach fantasy, filmach, komiksach czy kreskówkach o tematyce fantasy. Po raz pierwszy wspomniano o trollu w 1220 roku na łamach „Edda Snorri” Sturlusona, który opisywał go jako wielogłowego olbrzymiego potwora. W XVII wieku pisał o nich także Ludvig Holberg, norweski pisarz tworzący w języku duńskim.
trollZazwyczaj w literaturze europejskiej trolle nie należą do najprzystojniejszych i najmądrzejszych istot. Nie są także życzliwe czy uczynne. Raczej autorzy opierają się na dawnych wierzeniach o ich brutalności, brzydocie czy umiłowaniu do zabijania. Współczesny obraz trolla właśnie opiera się na takich przesłankach. Istoty te występują na przykład w serii o Harrym Potterze, w pierwszym tomie. Tu pokazany został jako głupi olbrzym, którzy w zasadzie chce tylko zabijać. U J.R.R. Tolkiena z kolei trolle to olbrzymy o wielkiej sile. Pochodzą ze stworzenia ich przez Morgotha, który sparodiował enty tworząc właśnie trolle. Natomiast orkowie są parodią elfów.
Trolle są także popularnymi bohaterami czy też postaciami wykorzystywanymi w grach. Albo się je zabija, albo przeszkadzają, rzadziej gracz wciela się w jednego z nich.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>