Krasnolud

Czerwiec 30, 2016 by Rozalia

krasnoludChyba każdy zna historię Królewny Śnieżki i siedmiu Krasnoludków. W tej bajce księżniczka zamieszkuje w chatce z siedmioma krasnoludkami, które ratują młodą księżniczkę przed złą królową. Tymczasem w wierzeniach, w mitologii nordyckiej i niemieckiej krasnoludy wcale nie miały wiele wspólnego z przedstawionymi w powyższej historyjce krasnoludkami.
Krasnoludy to bardzo tajemnicze istoty, które bronią swoich sekretów zacięcie, czasem zmieniając i utajniając swą mowę tak, by nikt ich nie zrozumiał. Do literatury fantasy istoty te wprowadził J.R.R. Tolkien. Do tej pory krasnoludy pozostawały w świecie mitów wierzeń nordyckich i germańskich. A wierzono, że są to istoty o niższym wzroście od człowieka, silne, o krępej i dobrze umięśnionej budowie ciała. krasnoludekKrasnoludy miały żyć w kopalniach złota, co jednak z biegiem czasu ulegało zmianie. Kiedy dochodziło do bitwy, krasnoludy posługiwały się toporami, młotami lub kilofami. Nosiły długie brody, które najczęściej splatali w wymyślne warkocze. Co ciekawe w literaturze oraz mitologii mowa jest przeważnie o krasnoludach płci męskiej, rzadziej mówi się o kobietach-krasnoludach.
W literaturze pojawiają się dwa określenia tychże istot – krasnoludek i krasnolud. Z racji wojowniczego charakteru, poważnej i tajemniczej istoty nie nazywa się raczej krasnalkiem, krasnalem czy krasnoludkiem. Takie określenia kojarzą się bowiem z istotą malutką, słabiutką i wesołą, co nie licuje z obrazem krasnoludów pokazanym chociażby w powieściach Tolkiena.
Według wierzeń ludów nordyckich, krasnoludy zostały powołane do życia przez Odyna i jego braci, którzy zabili Ymira, a z jego gliniastego ciała wykreowali nowy świat. Krasnoludy, jako istoty obdarzone samoświadomością zostały umieszczone pod ziemią, w krainie Nidavellir. Krasnoludy były mało urodziwymi istotami. Na początku także nie było mowy o ich niskim wzroście. Na zachowanych płaskorzeźbach pokazywani są jako równi człowiekowi. Jednak już XIII wiek przyniósł zmniejszenie ich wzrostu do rozmiarów karła. Zatem krasnoludy były małe i brzydkie.
krasnoludyJak nie trudno sobie wyobrazić, ponieważ obraz krasnoluda zmieniał się wraz z postępem kulturowym, tak i różni artyści odmiennie przedstawiali te mityczne postacie. U Tolkiena, krasnoludy zamieszkują Śródziemie, jako jedna z kilku ras. Ponieważ zostały stworzone ze skał i minerałów ze środka ziemi, są silni i twardzi. Mało wiadomo o płci „pięknej”. W twórczości Tolkiena wymienia się zaledwie jedną krasnoludkę, Dis. Przypuszcza się jednak, że nie różnią się one wyglądem zewnętrznym od płci męskiej rasy.
Krasnoludy są częstymi postaciami w grach i filmach o tematyce fantasy. Ich charakterystyczny wygląd zewnętrzny, siła i miłość do złota idą w parze ze stereotypowym postrzeganiem ich jako istot lubiących biesiadować, dużo wypić wina lub innego alkoholu, a także honorowych.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>