W przypadku omawiania fantastyki polskiej należy stwierdzić, iż nie odbiega ona od tej światowej. Na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele dzieł, które wyszły spod ręki polskich autorów. Są one świetnie wykreowane, mają w sobie magię, a ich fabuła jest niezwykle wciągająca. Poniżej przestawiamy polskich autorów i ich dzieła, które świetnie się czyta i są niezwykle popularne.
Na pierwszy ogień weźmy Andrzeja Ziemiańskiego i jego Achaję. Achaja to młoda księżniczka, która wskutek dworskich intryg oraz chciwości bliskich zostaje odsunięta z kolejki do tronu i to w dość brutalny sposób. Bohaterka poznaje smak zwykłego życia, w świecie, który jest niebezpieczny i okrutny. Zostaje żołnierze, później niewolnikiem. Te doświadczenia jednak ją wzmacniają i uczą sztuki przetrwania. Przestaje być księżniczką, a staje się silnym człowiek, który rozumie, że by dostać coś od życia należy się najpierw poświęcić. Achaja to trzytomowa powieść, która obejmuje ponad 1600 stron tekstu. Ilustracje na okładkach są autorstwa utalentowanego Piotra Cieślińskiego. Pierwsze dwie części trylogii zostały nominowane do nagrody im. Janusza A. Zajdla, a tom drugi otrzymał nagrodę Nautiliusa. Achaja nie koniecznie przypadnie każdemu do gustu, pojawiały się głosy, że jest dość kontrowersyjna. Jednak fani cenią powieść Ziemiańskiego za świetnych bohaterów, fascynujący świat, wciągającą akcję oraz interesującą fabułę, która niemalże uzależnia, a połykanie kolejnych stron jest jak narkotyk. Z ręką na sercu możemy polecić Achaję.
Kolejnym polskich autorem, którym warto się zainteresować jest znany Jacek Piekara. Jego cykl inkwizytorskim cieszy się niemałym wzięciem, jednak od początku. Głównym bohaterem cyklu jest inkwizytor Mordimer Madderdin. Akcja powieści rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości naszego świata. W tej wizji świata Jezus Chrystus nie umarł na krzyżu za grzechy ludzi a z niego zszedł i ukarał swoich prześladowców oraz wszystkich tych którzy w niego nie wierzyli. Pierwsza część cyklu to Płomień i krzyż, w której poznajemy głównego bohatera, ale oczami jego matki – Pięknej Katarzyny oraz jego nauczyciela – Arnolda Lowefella, który jest członkiem Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorów. Fani cyklu cenią świat wykreowany przez Piekarę za jego mroczny klimat oraz wciągającą fabułę z dobrze wykreowanymi postaciami.