Czarodziej Merlin

Kwiecień 30, 2019 by Rozalia

merlinMerlin to jeden z bohaterów legend arturiańskich. Znany był jako wielki czarodziej, a na bardzie jego postaci powstało wiele gier, filmów i seriali. Koło Gandalfa jest to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych magów w historii. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat tego niezwykłego czarodzieja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPierwowzorem Merlina był najprawdopodobniej walijski bard i wieszcz Myrddin. Wymyślił go walijski duchowny i kronikarz Geoffrey z Monmouth. Imię Myrddin przekształcił w formę Merlinus. Oczywiście bardziej pasowałoby Merdiuns, jednak słowo merde oznaczało „ordynarne” więc ze względu na złe skojarzenie powstało imię Merlinus. Według legendy Merlin był synem demona i śmiertelnej kobiety czyli kambionem. Dziecko spłodzone ze zła zostało jednak ochrzczone i w przyszłości wykorzystywało swoją szatańską moc do czynienia dobra. Według innej wersji był o stworzony przez Mab, a więc królową magii. Istnieją dwie najbardziej rozpowszechnione wersje legendy o Merlinie. Pierwsza mówi o wczesnym życiu maga w Historii królów Brytanii, która to została oparta na podstawie Historii Brytów. Autor legendy dodawał swoje wątki w opowieści nawiązując do walijskiego miasta Carmarthen. Legenda mówiła, że władca Vortigern chciał otoczyć swój zamek murem. Jednak te ciągle się osuwały i niszczyły. Posłał on po druidów – Ci stwierdzili, że pomóc może jedynie dziecko bez ojca, którego krew powinna zostać zmieszana z zaprawą. Tym chłopcem był właśnie Merlin. Chłopiec jednak domyślił się, że druidzi chcą się w ten sposób go pozbyć dlatego wymyślił inne rozwiązanie. Powiedział władcy, że poda jemu rozwiązanie problemu pod warunkiem, że jeżeli okaże się ono prawdą to pozbędzie się druidów. Pod murami znajdowały się wody podziemne.

stonehengeKról wykopał studnię, która osuszyła wody podziemne. W nich miały znajdować się jeszcze dwa smoki, które po wybudowaniu studni wyleciały na zewnątrz. Władca przyjął Merlina jako swojego doradcę i pozbył się druidów. Druga wersja legendy mówi, iż Merlin był doradcą Uthera Pendragona, ojca Artura. Merlin po narodzinach Artura został jego wychowawcą oraz doradcą. Właśnie mag przyczynił się do tego, że młody Artur został królem po wyciągnięciu ze skały miecza. Merlin był również uważany za proroka, a sam przewidział przeniesienie kamieni z Irlandii w celu zbudowania Stonehenge. Według legend grób Merlina miał znajdować się lesie Broceiande niedaleko Paimpont znajdującego się we Francji w regionie Bretania.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>