Ekskalibur

Styczeń 31, 2019 by Rozalia

excalibur-w-skaleEkskalibur to niezwykły miecz pochodzące z legend arturiańskich miał go otrzymać Król Artur od Pani jeziora była to broń niezwykła potężna i A pochwa miała mieć właściwości przyznające noszące mu ją nieśmiertelność.

Prawdziwa nazwa tego legendarnego, a można powiedzieć wręcz mistycznego miecza brzmi : Caliburnus a po celtycku Kaledwych. W wolnym tłumaczeniu można powiedzieć iż nazwa Ekskalibur oznaczała ten który przecina stal. pierwsze legendy dotyczące tego niezwykłego oręża mają swój początek związany z niejakim miecz-excaliburczarodziejem Merlinem. Jeszcze przed narodzinami króla Artura na Wyspach Brytyjskich panowały walki. Młody czarodziej chcąc je zakończyć zwrócił się do Pani Jeziora o pomoc. Ta przekazała mu Ekskalibur mający pomóc mu w zaprzestaniu rozszerzania się chaosu. Miecz ten miał dać Merlinowi władzę na wyspie. Ten go jednak nie użył wiedząc, iż nie zostanie on zaakceptowany jako władca tamtych ziem. Merlin podjął więc decyzję, iż przekaże miecz Utherowi, który był ojcem Artura. Uther był dobrym władcą, rządził sprawiedliwie i mądrze, jednak do czasu. Pewnego dnia poznał Igreane, która była żoną jednego z jego dowódców. Zakochał się w niej tak mocno, iż gotów był wywołać wojnę by tylko ją zdobyć. Merlin widzą do czego to zmierza, zabrał mieć i wbił go głęboko w skałę. Od tamtej pory mawiano, iż tylko człowiek o czystym sercu będzie w stanie go wyciągnąć. Tym człowiekiem okazał się młody Artur.

excaliburNieco inna legenda dotycząca tego samego oręża mówi nam o młodym wojowniku o imieniu Maksymus. Pomiędzy I a II wiekiem na wyspach stacjonowały oddział rzymskie. Jednym z dowódców takich oddziałów był rzeczony Maksymus. Był on właścicielem miecza zwanego „Mieczem Brytanii”. Maksymus był szanowany o podziwiany. Bronił ziem brytyjskich przed najazdami saksonów. Umarł śmiercią naturalną. Po jego śmierci uznano, iż przyszły król Brytanii powinien władać mieczem Maksymusa. 100 lat później władcą został niejaki Wortygern, który nie dzierżył Miecza Brytanii. Do tronu rościli sobie prawa różni lordowie, a walka kolejnych przyczyniła się do pogłębiania się chaosu. W pewnym momencie tron objął Uther, który był bratek otrutego Aureliusza. Uther chciał zabić syna Aureliusza ponieważ ten miał pierwszeństwo do brytyjskiego tronu przez jego własnym synem. Jednak do mordu nie doszło, ponieważ pieczę nad dzieckiem trzymał czarodziej Merlin. Po śmierci Uthera miała rozgorzeć kolejna wojna domowa, jednak by temu zapobiec czarodziej wbił Miecz Brytanii w skałę głosząc, iż tylko Aureliuszowy syn będzie w stanie go wyciągnąć. Okazał się nim Artur. Marlin wskazał mu miejsce miecza. Ten nie do końca rozumiejąc swoje prawa do tronu wyciągnął miecz. Miecz niestety pękła w trakcie jednej z walk. Artur będą niezmiernie przygnębionym dostał od Merlina nowy miecz, który został podarowany mu przez Panią Jeziora. Jak łatwo się domyśleć był to Ekskalibur. Nowy miecz był znacznie potężniejszy i służył Arturowi po kres jego dni.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>