J. R. R. Tolkien – „Drużyna pierścienia”

Maj 14, 2012 by Anna Kowalewska

j_r_r_tolkien_druzyna_pierscieniaNie ulega wątpliwości, że J. R. R. Tolkien i jego trylogia „Władca pierścieni” to absolutnie światowa czołówka literatury fantastycznej. Wyczerpująca i szczegółowa analiza powieści do dziś wydaje być niemożliwa do przeprowadzenia, co jednoznacznie utrudnia jej kompletny osąd. O niespotykanej dotąd popularności świadczyć może również komercyjny sukces filmowej ekranizacji trylogii w reżyserii Petera Jackona. Pozostańmy jednak na gruncie literatury.

Drużyna pierścienia” to pierwszy tom wspomnianej sagi. Opowiada ona o przygodach Froda Bagginsa, hobbita – istoty bardzo niskiego wzrostu. Frodo wiedzie spokojne, wręcz sielankowe życie w rodzinnym Shire. Uroczą monotonię przerywa jednak przyjazd Gandalfa – szanowanego czarodzieja, który nakazuje mu wypełnienie niezwykle niebezpiecznej misji zniszczenia magicznego pierścienia, w przeciwnym wypadku światu grozić będzie zagłada. Sprawę znacznie komplikuje fakt, że pierścień zniszczony może być jedynie w Mordorze – siedzibie mrocznych sił zła.

Frodo wraz z przyjaciółmi podejmuje więc niezwykle niebezpieczną wyprawę przez świat, którego do tej pory nie znał. Podczas swojej wędrówki napotka na wiele zagrożeń i przeciwności, które po prostu nie mogą nie zrobić na czytelniku kolosalnego wrażenia. Bogactwo świata przedstawionego jest tu wręcz niespotykane. Mamy tu konflikty między królestwami, walkę ze słabościami, kierowanie się honorem i przyjaźnią, a wszystko to przepełnione bezkresnymi krainami pełnymi elfów, krasnoludów, orków i wielu przerażających istot, które nie sposób w tym miejscu opisać.

Książka ta stanowi jedynie prolog dla wydarzeń, które prawdziwie wstrząsną światem Froda i jego przyjaciół, zmuszając ich do mimowolnego wzięcia udziału w walce z okrutnymi siłami chaosu. Lektura bezwzględnie obowiązkowa!

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>