Najważniejsi polscy twórcy fantasy XXI wieku

Wrzesień 23, 2015 by Rozalia

swiat-fantastykiŚmiało można zaryzykować tezę, że prawdziwemu fanowi świata fantasy nie są obce nazwiska takie jak J.R.R. Tolkien czy G.R.R. Martin, a także B. Sanderson. Ci zagraniczni twórcy przeszli już do kanonu niemalże lektur obowiązkowych dla prawdziwych miłośników fantasy. Jednak polscy twórcy nie powinni mieć kompleksów i również należy zaliczyć ich dzieła do pozycji obowiązkowych. I tak w myśl starego przysłowia „cudze chwalicie, swego nie znacie” oto subiektywna lista najważniejszych polskich pisarzy fantasy XXI wieku.
Należy chyba zacząć od absolutnej klasyki, czyli od „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego. Jest to twórca co prawda z lat 90-tych XX wieku, jednak stanowi on niepodważalny autorytet i encyklopedyczną bazę dla pozostałych pisarzy. Przy wymienianiu pisarzy XXI wieku należy sapkowskiwskazać, iż ku uciesze wielu, można spotkać imiona i nazwiska wielu pań, w tym między innymi Annę Brzezińską, Annę Kańtoch, Anetę Jadowską. Cieszy niezmiernie pojawienie się i zajęcie silnej pozycji przez kobiety. Pojawiło się także kilka nowych nazwisk, takich jak choćby Jakub Ćwiek, Jacek Dukaj, Andrzej Ziemiański czy Feliks W. Kres. Oczywiście nie słabnie popularność samego Sapkowskiego czy innych znanych już pisarzy fantasy. Ale po kolei.
Listę pisarzy zacznie nazwisko Anny Brzezińskiej, urodzonej w 1971 Opolanki. Pani Anna jest trzykrotną laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla, które otrzymała za opowiadania „A kochał ją, że strach” i „Wody głębokie jak niebo”, a także za powieść „Żmijowa harfa”. Jest także współwłaścicielką Agencji Wydawniczej Runa. To nazwisko należy kojarzyć także z cyklem powieści: „Saga o zbóju Twardokęsku” i „Wilżyńska Dolina”.
Drugą wspaniałą pisarką fantasy jest Anna Kańtoch. Urodzona w 1976 roku w Katowicach jest utytułowaną pisarką młodego pokolenia. NA swoim koncie ma m.in. cztery Nagrody im. Janusza A. Zajdly oraz Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Czarne”. Podczas Euroconu 2007 otrzymała nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla najbardziej obiecującego młodego twórcy, Encouragment Award. Jej debiut przypadł na rok 2004, kiedy to w czasopiśmie „Science Fiction” opublikowała opowiadanie „Diabeł na wieży”. Popełniła także wiele recenzji filmów i książek o tematyce szeroko rozumianej fantasy.
Wśród mężczyzn niewątpliwie na wyróżnienie zasługuje Andrzej Pilipiuk. Urodzony 20 marca 1974 roku w Warszawie zasłynął cyklem opowiadań o egzorcyście i bimbrowniku Jakubie Wędrychowiczu, który po raz pierwszy pojawia się w opowiadaniu „Hiena” w 1996 roku. W jego fantastykadorobku znajdzie się sporą liczbę opowiadań i powieści. Był aż dziewięciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, którą otrzymał w 2002 roku za opowiadanie „Kuzynki”. To pewnie na kanwie tego sukcesu opowiadanie zostało przekształcone w powieść.
Naturalnie nie sposób wymienić wszystkich młodych, zdolnych i świetnie zapowiadających się twórców szeroko rozumianego gatunku fantasy, jednak kilka nazwisk przytoczonych powyżej to absolutny kanon obowiązkowy, zatem miłej lektury.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>