Orki

Czerwiec 29, 2018 by Rozalia

4318418900_13ee7a63e6_zOrk nie jest jakby mogło się wydawać słowem wymyślonym na potrzeby fantasy. W łacinie oznacza demona lub istotę pochodzącą ze świata podziemnego. W mitologii rzymskiej słowo orcus oznaczało krainę umarłych, która była odpowiednikiem greckiego Hadesu.

17516156_49ed2c275d_z

 

 

Inne narodowości również w swoim słowniku posiadają słowo ork lub podobne. W staroangielskim słowo te oznaczało istotę fantastyczną tożsamą z francuskim ogre oznaczającym potwora lub ducha. Anglosasi nazywali orkami Normanów najeżdżających ich ziemie. W fantastyce spopularyzowane zostało dzięki Tolkienowi, który to nazwał tak jedną z ras Śródziemia, będącą alegorią zła. Pozostając nieco w tolkienowskiej odsłonie orków – orkowie pochodzą od elfów, którzy zostali schwytani przez Morgotha i przekształcenie w orków za pomocą tortur. Uczynił on ich swoimi niewolnikami toczącymi wojny z ludźmi, krasnoludami i elfami. W różnych odsłonach fantasy orkowie nieco się od siebie różnią. W świecie Gothic stworzyli oni kulturę podobną do ludzkiej, budując miasta, świątynie, korzystając z własnego języka. Są ucywilizowani. W świecie Warhammera są to istoty dużo większe od ludzi cechujące się dzikością, wrogością w stosunku do każdej innej rasy (nawet swojej), mające za nic zasady. Można je przybliżyć do dzikich plemion. W Warcrafcie jest to rasa wybitna w sztuce wojennej jednak nie nastawiona wcale wrogo w stosunku do innych ras. Mówią własnym językiem, a zamieszkują świat zniszczony ogromną eksplozją.

8171443735_6490095896_zOrkowie najczęściej są przedstawiani jako górujące nad ludźmi istoty o postawnej posturze, często w kolorze zielonym lub jego odzieniach. Zamiast zębów mają kły, a ich uszy są podłużne jak u elfów. Często ich cywilizacja jest prymitywna, bazująca jednak na sile i dzikości. Orki często są mylone z goblinami lub hopgoblinami, które są drobniejsze i mniejsze. Orki nie należą do ras górujących intelektualnie nad innymi, jednak zdarzają się wśród nich postaci wybitne, ogromni przywódcy lub szamani. Same orki potrafią zapanować nad różnymi potworami, dlatego często są widziane w towarzystwie troli, ogrów, olbrzymów czy olbrzymich pająków. Orki zbierają się w hordy czasami tworząc ogromne miasta, zamieszkałe przez przeróżne istoty. Potrafią posługiwać się magią, która jest specyficzna dla ich rasy. Tak jak pisaliśmy często są one alegorią zła kierując się chęcią zniszczenia każdej cywilizowanej rasy. Ich przewagą nad innymi jest brutalna siła oraz liczby. Orki rozmnażają się w bardzo szybkim tempie potrafiąc zalać swoich wrogów ogromnymi liczbami.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>