Dzisiaj w naszym artykule przedstawiamy kolejną dawkę polskich autorów kojarzonych z fantastyką. Tym razem skupimy się na Agnieszce Hałas oraz Andrzeju Pilipiuku . Wszyscy Ci autorzy zasługują na wyróżnienie i z czystym sumieniem można sięgać po ich publikacje.
Zacznijmy od Agnieszki Hałas. Jest ona autorką cyklu Tatr Węży, na który składają się obecnie 4 tomy. Mamy tutaj Dwie karty, Pośród cieni, W mocy Wichru oraz wydany w tym roku Śpiew potępionych. Dodatkowo na cykl składają się liczne opowiadania osadzone w realiach Teatru Węży. Akcja cyklu toczy się w świece zwanym Zmroczy, który jest mroczny, nasycony magią, ale przede wszystkim fascynujący. Czarna magia została uznana za zakazaną, więc każdy mag czarnej magii jest ścigany przez srebrnych magów mianujących się ostoją porządku. Świat jest niebezpieczny i mroczny, niebezpieczeństwo czyha na każdy rogu i przybiera ludzką postać – demony podszywają się pod ludzi. W pewnym momencie poznajmy niezwykłego człowieka, który ma okaleczoną twarz, jest na wpół obłąkany, a w podziemiach zamieszkiwanych przez przestępców, żywiołaki, chowańce i homokulusy, odkrywa swoje magiczne talenty. Cykl Teatr Węży czyta się znakomicie – mamy tutaj akcję, wątki miłosne oraz humor. Postaci wykreowane przez autorkę są barwne, niezwykłe i posiadają swoje własne sekrety, które nie od razu są ujawniane czytelnikowi. Szczerze polecamy.
Kolejnym polski autorem książek związany z fantasy jest Andrzej Pilipuk. Jest to o tyle niezwykły autor, że nie unika (jak inni) polskich klimatów. Pan Pilipuk jest świetnym przykładem fantasty, który odnalazł swoją niszę właśnie w polskiej tematyce fantasy. Jest on twórcą niezwykle barwnej postaci – Polaka-Ktróry-Potrafi, filozofa, menela, dziwaka oraz geniusza. Tym jegomościem jest nie kto inny jak Jakub Wędrowycz. Jakub jest remedium niemalże na wszystko. Chcesz naprawić coś w domu, masz kłopoty z duchami lub wampirami – zawiadom Jakuba Wędrowycza. Ten nieustraszony bohater w gumofilcach jest najlepszym pogromcą wszelkiej maści straszydeł i strzyg. Książki z cyklu kronik o Jakubie Wędrowyczu czyta się przyjemnie i szybko. Prócz wspomnianego cyklu polecam również cykl o Panu Samochodziku oraz cykl Kuzynki. Dorobek Andrzeja Pilipiuka jest ogromny i składa się z ponad 50 pozycji. Jest to Auto godny uwagi.