Od czasów premiery i spektakularnego sukcesu sagi „Zmierzch” autorstwa Stephenie Meyer zapanowała ogólnoświatowa moda na wampiry, wilkołaki i inne fantastyczne istoty. Co prawda nie są one czymś nowym w literaturze czy generalnie w kulturze, to obecnie lansowany wygląd czy sposób życia – o ile w przypadku wampirów można mówić o życiu – zmieniły się diametralnie.
Kiedyś były to okrutne bestie, brzydkie i nieczyste, które bez skrupułów pozbawiały życia swe ofiary. Dzisiaj mamy do czynienia z rozchwianymi emocjonalnie młodymi istotami, które są zdolne do kochania, nienawidzenia, odczuwania radości i smutku. Potrafią one nawet zrezygnować z picia ludzkiej krwi na rzecz krwi zwierzęcej w imię wyższych idei.
I właśnie o przygodach takich wampirów opowiada serial „Pamiętniki wampirów” nakręcony na podstawie powieści L.J. Smith o tym samym tytule. „Pamiętniki wampirów” nie jest wielce wymagającym serialem. Widz szybko wciąga się w miłosne rozterki młodej Elleny Gilber, która przed czterema miesiącami od rozpoczęcia akcji serialu straciła rodziców w wypadku samochodowym. Przeżyła jedynie ona i jej młodszy brat Jeremy. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego do miasteczka Mistic Falls, w którym toczy się akcja serialu, przybywa tajemniczy Stefan Salvatore i rozpoczyna naukę w tej samej szkole, co Ellena i Jeremy. Jak się nie trudno domyśleć, Ellena i Stefan wpadają sobie w oko. Wkrótce pojawia się brat Stefana, Damon, który również lokuje swe uczucia w Ellenie i pragnie ją zdobyć. I tak akcja serialu prowadzi raz do połączenia Eleny ze Stefanem, a innym razem mamy do czynienia z kombinacją Elena – Damon. Jak się później okazuje, Stefan i Damon to półtorawieczne wampiry, które zamierzają mieszkać w swej posiadłości w Mistic Falls. Stefan jednak chce żyć jak człowiek, rezygnując z picia ludzkiej krwi. Damon natomiast to istny demon, który za nic ma życie ludzkie i nie zamierza grzecznie spędzać czasu.
Serial doczekał się właśnie 6 sezonu, co może tylko potwierdzić jego ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych. Jego wielkim atutem jest muzyka, która wydawana jest jako albumy ścieżki dźwiękowej serialu. A znaleźć tam można najlepszych wykonawców.
Jak się nie trudno domyśleć, serial nie traktuje wyłącznie o tematyce wampirów. Tam, gdzie są te krwiożercze istoty, pojawiają się inne fantastyczne stworzenia. Tak jest i w tym przypadku. W serialu pojawiają się więc czarownice – jest nią najlepsza przyjaciółka Eleny, Bonnie Bennet, wilkołaki, hybrydy powstałe z połączenia wilkołaka i wampira, są także duchy. Ważną rolę odgrywają magiczne artefakty jak na przykład pierścień chroniący przed śmiercią czy amulety pozwalające wampirom chodzić w świetle dziennym. Jeden z nich – sztylet o niezwykłym pochodzeniu – jest jedyną bronią na zabicie tzw. pierwotnych wampirów.
Serialowi można by poświęcić bardzo dużo czasu i miejsca, gdyż przez te 6 sezonów wiele się w nim wydarzyło, wiele wątków się pojawiło, które mogłyby stanowić kanwę dla kolejnych seriali. Ciekawość budzi wyobraźnia i pomysłowość autorów serialu co do dalszych losów bohaterów oraz tego, w jaki sposób się on zakończy, choć z tym końcem zapewne będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.