Hobbit, czyli tam i z powrotem

Styczeń 19, 2014 by Rozalia

hobbit

hobbit

Hobbit-

Hobbit, czyli tam i z powrotem pióra J.R.R. Tolkiena, angielskiego pisarza, znanego głównie ze swojego największego dzieła – „Władca Pierścieni”. Hobbit to klasyka literatury fantasy, wprowadzająca nas w niesamowity świat, pełen mitycznych istot, ciekawych ras, cudownych krain i odwiecznej walki dobra ze złem – w skrócie – Śródziemie. Książka pisana raczej dla dzieci zachwyciła niejednego dorosłego. Jest to również wstęp do tego co ma się wydarzyć we wspomnianym już Władcy Pierścieni.
Hobbit jest niziołkiem, halflingiem, istotą o niskim wzroście, krępej posturze, dużych i owłosionych stopach oraz ogromnym apetycie. To właśnie on – Bilbo Bagigns – hobbit stał się głównym bohaterem książki Tolkiena. Nasz sympatyczny Bilbo jest spokojnym, zadowolonym
z własnego życia mieszkańcem krainy nazwanej Shire. Nic nie mąciło owej sielankowej stabilizacji, aż do pewnego wieczora, kiedy to do jego domostwa zawitał czarodziej Gandalf wraz z trzynastoma krasnoludami, a byli to Dwalin, Balin, Kili, Fili, Dori, Nori, Ori, Oin, Gloin, Bifur, Bofur, Bombur oraz ich przywódca Thorin Dębowa Tarcza. Gandalf nie przybył do Bilbo wraz z całą gromadą lubiących piwo oraz dobrą strawę krasnoludami przypadkowo. Potrzebowali oni jednej rzeczy, jednej osoby – naszego hobbita – a dokładniej jego umiejętności, sprytu i inteligencji, w skrócie potrzebowali bardzo dobrego włamywacza. Po co? Thorin wraz ze swoimi towarzyszami wybierali się odzyskać swoje dziedzictwo, swój dom oraz znajdujący się tam skarb. Skarb jednak był pilnowany przez smoka o imieniu Smaug.
Nasz niziołek z początku bardzo sceptyczny do pomysłu przemierzenia połowy świata tylko po to by na końcu podróży zostać pożartym przez ogromnego smoka, nie zgodził się. Jednak hobbici mieli jeszcze jedną cechę, o której bardzo dobrze wiedział Gandalf. Była to ciekawość.
Chęć podróżowania, ujrzenia obcych krain, ras, a co najważniejsze, chęć odbycia przygody. Podróż całej gromady nie będzie należała do najbezpieczniejszych. Po drodze spotkają istoty, które nie będą przyjazne, odwiedzą mroczne miejsca, które nie jednemu krasnoludowi zjeżą włosy na brodzie. Nasz bohater odnajdzie również pewien przedmiot, który wiele razy ułatwi mu pokonywanie niebezpieczeństw, przedmiot który skrywa w sobie pewną tajemnicę.
Hobbit to niesamowita opowieść, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Wciąga ona swojego czytelnika w ramiona przygody. To opowieść o przyjaźni, ale także o walce, walce odwiecznych wrogów – dobra i zła. Tolkien przedstawił w swoim dziele przepiękny świat, pełen magii. Ukazał on również, iż człowiek, który znajdzie się w konkretnej, nieoczekiwanej sytuacji może odnaleźć w sobie cechy, o których nie miał wcześniej pojęcia.
Hobbit to książka godna polecenia. Jest ona pozycją obowiązkową dla każdego fana fantastyki. Wiele osób ucieszy również fakt, iż książka doczekała się ekranizacji. Film reżyserii Petera Jacksona to prequel trylogii filmowej Władca Pierścieni. Hobbit również został podzielony na trzy części i tak będziemy mogli nacieszyć swoje oczy trzema filmami: Hobbit: Niezwykła podróż, Hobbit: Pustkowie Smauga oraz Hobbit: Tam i z powrotem.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>