George R. R. Martin – „Gra o tron”

Marzec 12, 2012 by Anna Kowalewska

george_R_R_Martin_gra_o_tronRecenzując twórczość George’a R.R. Martina napotykamy się na jeden zasadniczy problem. Jak analizować powieść, która jest jedynie początkiem wielkiej sagi? Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że cały cykl cieszy się niezwykle szeroką recepcją ze strony czytelników i już dawno został powszechnie uznany za światowy bestseller i absolutnie niezbędną pozycję dla każdego miłośnika literatury fantasy. To, co bez wątpienia wyróżnia „Grę o tron” i pozostałe części sagi spośród innych książek fantastycznych jest pewnego rodzaju przeniesienie środka ciężkości fabuły. W świecie wykreowanym przez Martina, dominantą kompozycyjną nie jest bowiem ścieranie się sił dobra i zła, które w ostateczności doprowadza do zwycięstwa jednej ze stron.

 

Podstawą fabularną całego cyklu bez wątpienia jest intryga. Intryga – dodajmy – bardzo złożona i przez to niezwykle skomplikowana. Wszystko obraca się bowiem wokół bohaterów, którzy posiadają jedną wspólną cechę – rządzę władzy. Chęć objęcia tronu staje się źródłem wielu wzajemnie przenikających się konfliktów, spisków i oszustw. Ukazanie determinacji bohaterów jest jedną z zasadniczych zalet całego cyklu.

W związku z tym autor przedstawia nam szereg bohaterów, których wzajemne interesy się wykluczają. Wszelkie dziejące się wydarzenia opisywane są z bardzo wielu perspektyw, co w połączeniu z licznymi retrospekcjami tworzy bardzo skomplikowaną rzeczywistość, a rozwój wydarzeń jest tak dynamiczny, że niedoświadczony czytelnik nierzadko będzie musiał cofnąć się o kilka stron, aby w pełni zrozumieć ich zagmatwaną strukturę.

Istotny jest również fakt, że Martin traktuje swoich bohaterów nieszablonowo. W jego książkach nie znajdziemy bowiem postaci jednoznacznie złych, bądź jednoznacznie dobrych. Postaci te są skomplikowane, pełne sprzeczności i wewnętrznych konfliktów, co bez wątpienia służy ukazaniu ich realności, a co za tym idzie – literackiej wiarygodności.

Popularność sagi Martina zaowocowała powstaniem serialu telewizyjnego, który natychmiast po premierze pierwszego odcinka zaczął bić rekordy popularności w bardzo wielu krajach. Książka jednoznacznie i nieodwołalnie godna polecenia!

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>