RPG

Marzec 30, 2018 by Rozalia

kości-do-gry — kopiaCzym jest RPG, MG, BG, BN? Dla wielu osób są to skróty całkowicie niewiadome. Część osób kojarzy RPG, ale reszta? To już czarna magia. W dzisiejszym artykule przedstawiamy garść informacji na temat gier fabularnych, które w odróżnieniu do dzisiejszych gier komputerowych w przeszłości były niezwykle popularne.

karta-postaci — kopiaRPG, a więc Role Playing Games, to powstały w Stanach Zjednoczonych na początku lat siedemdziesiątych gatunek, który w głównej mierze polega na „odgrywaniu” ról, które zostały nam przypisane. Ma to troszeczkę wspólnego z aktorstwem, oczywiście tylko na płaszczyźnie odgrywaniu konkretnej roli, którą przyszło nam zagrać. Skąd się to wszystko wzięło? Dawno, dawno temu w odrębnej galaktyce spotkało się dwóch znajomych – David Arneson oraz Gary Gygax, którzy na podstawie gry bitewnej Chainmail, stworzyli grę fabularna Dungeons and Dragons (D&D), która później ewoluowała do Advanced Dungeons and Dragons (AD&D). To właśnie AD&D była początkiem rozwoju wielu kolejnych gier tego typu. O co dokładnie chodzi w RPG? Jest to gra (zabawa), którą rozgrywamy w wyobraźni. Wcielamy się w dane postaci i wraz z kolegami przeżywamy przygody, które rozgrywają się w wymyślonym świecie. Całość opowieści prowadzi Mistrz Gry (MG), którego zadaniem jest stworzenie otoczki całej sytuacji, która aktualnie ma miejsce. Mistrz Gry jest najważniejszą osobą w całej zabawie, ponieważ to tylko od niego zależy czy gracze zaangażują się odgrywane przez siebie postaci. Cała gra technicznie polega na dialogu między Mistrzem a graczami. Gracze często posiadają karty postaci, a więc kartkę na której zawarte są najważniejsze informacje na temat odgrywanych ról. Są to najczęściej opis postaci (wygląd, rasa, płeć, budowa ciała itd.), współczynniki czy statystyki, opis ekwipunku, zwierząt, przedmiotów, czarów, ulepszeń, itd. MG określa świat, a gracze mówią co w nim robią, a Mistrz weryfikuje skutek tych działań. Prowadzący całą grę często wcześniej ma przygotowany odpowiedni scenariusz lub nawet rekwizyty. Scenariusz to plan główny całej przygody, wątki poboczne, postaci, które spotkają gracze, sytuacje, opisy. Gracze oczywiście nie muszą trzymać się ram całej historii jednak to już od Mistrza Gry zależy w jaki sposób ich na nią nakieruje lub przymusi.

ADandD — kopiaTak jak pisaliśmy MG jest najważniejszą osobą w całej rozgrywce, która może trwać kilka godzin, wiele dni lub nawet miesięcy – ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i czas uczestniczących w zabawie. W grze znajdziemy również BG i BN, a więc Bohaterów Graczy (których odgrywają uczestnicy rozgrywki) oraz Bohaterów Niezależnych, a więc postaci, z którymi w trakcie rozgrywki wchodzą interakcję BG. BN to wszelkiego rodzaju maści postaci, stworzenia, zwierzęta, nastawionych przyjaźnie, wrogo lub całkowicie neutralnie w stosunku do BG. Może to być kupiec na targowisku, dziewka podająca piwo w karczmie lub zlecający ubicie smoka król. Można rzec iż gry fabularne są dziadkami obecnych gier online typu Elders Scroll czy World of Warcraft. Plusem ówczesnych gier było to, iż by w nie grać trzeba było się spotkać wraz z przyjaciółmi i mile spędzić czas.

Brak komentarzy »

Jeszcze nie skomentowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>